Türk Diasporası Medya Ödülleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenleniyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 2020 yılında ilk kez düzenlenen Türk Diasporası Medya Ödülleri yarışması, yurt dışında yaşayan ve medya alanında çalışan/üreten gençlerimizi keşfetmeyi; çalışmalarını desteklemeyi amaçlayan uzun soluklu bir program olarak tasarlanmıştır.

Türk Diasporası Medya Ödülleri yarışması, yaşadıkları ülkelere varlıklarıyla değer katan diasporamızın meselelerini; gündemlerini, sanat anlayışlarını, bizzat yurt dışındaki gençlerimizin perspektiflerinden görmeyi amaçlıyor; medya sektörüne ilgi duyan gençlerimizi özgün eserler üretmeye ve çalışmalarını toplumla paylaşmaya davet ediyor.

Yurtdışında yaşayan 15-41 yaş arası (01.01.1980 sonrası ve 31.12.2006 öncesi doğumlu) Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kartlı kişiler yarışmaya katılabilir.

  • Kısa Film Kategorisi (Şartname için tıklayınız.)
  • Senaryo Kategorisi (Şartname için tıklayınız.)
  • Fotoğraf Kategorisi (Şartname için tıklayınız.)
  • Araştırmacı Gazetecilik Kategorisi (Şartname için tıklayınız.)
  • Yeni Medya Kategorisi Yunus Emre Kültür Sanat Teşvik Ödülü
    Bu yıl Türk dili ve kültürünün sembollerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Dünya Dili Türkçe” adıyla Türkçenin bilinçli ve doğru kullanılmasını teşvik etmeye yönelik etkinlikler yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılında Türk Diasporası Medya Ödülleri yarışması Yeni Medya kategorisinde yalnız “Türkçe” temalı çalışmalar kabul edilecektir. Diasporada Türkçenin doğru ve etkili kullanımını teşvik ederek; Türkçe konusundaki hassasiyeti artırmaya yönelik olarak oluşturulan yeni-medya içeriklerinin “Türk Diasporası Medya Ödülleri-Yunus Emre Kültür-Sanat Teşvik Ödülü” adı altında ödüllendirilmesi planlanmaktadır. (Şartname için tıklayınız.)

Kısa Film

Birincilik Ödülü 5.000 €

İkincilik Ödülü 3.000 €

Üçüncülük Ödülü 2.000 €

Jüri Özel Ödülü 2.000 €

Senaryo

Birincilik Ödülü 2.500 €

İkincilik Ödülü 1.500 €

Üçüncülük Ödülü 1.000 €

Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Fotoğraf

Birincilik Ödülü 1.000 €

İkincilik Ödülü 750 €

Üçüncülük Ödülü 500 €

Sergileme Ödülü 100 €

Yeni Medya

Birincilik Ödülü 2.500 €

İkincilik Ödülü 1.500 €

Üçüncülük Ödülü 1.000 €

Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Araştırmacı Gazetecilik

Birincilik Ödülü 2.500 €

İkincilik Ödülü 1.500 €

Üçüncülük Ödülü 1.000 €

Jüri Özel Ödülü 1.000 €

Başvurular 31 Aralık 2021’de sona eriyor.

Kısa Film, Senaryo, Fotoğraf ve Araştırmacı Gazetecilik kategorilerinde tür ve tema sınırlaması bulunmamaktadır.

Yeni Medya kategorisinde ise 2021 yılında Yeni Medya kategorisinde yalnız “Türkçe” temalı çalışmalar kabul edilecektir. Bu yıl Yeni Medya kategorisinde verilecek ödüller Yunus Emre Kültür Sanat Teşvik Ödülü adı altında verilecektir.

2021 yılı Türk dili ve kültürünün sembollerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Dünya Dili Türkçe” adıyla Türkçenin bilinçli ve doğru kullanılmasını teşvik etmeye yönelik etkinlikler yapılması planlanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılında Türk Diasporası Medya Ödülleri yarışması Yeni Medya kategorisinde de yalnız “Türkçe” temalı çalışmalar kabul edilecektir.

Diasporada Türkçenin doğru ve etkili kullanımını teşvik ederek; Türkçe konusundaki hassasiyeti artırmaya yönelik olarak oluşturulan yeni-medya içeriklerinin “Türk Diasporası Medya Ödülleri-Yunus Emre Kültür-Sanat Teşvik Ödülü” adı altında ödüllendirilmesi planlanmaktadır.

Kazananlar 25 Şubat 2022’de açıklanacak.

Kısa Film Yarışması Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Senaryo Yarışması Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Fotoğraf Yarışması Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Yeni Medya-Özgün İçerik Yarışması Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Araştırmacı Gazetecilik Yarışması Şartnamesini buradan indirebilirsiniz.

Hayır. Dosyaları belirtilen iki alandan birine yükledikten sonra, erişim seçeneği olarak “bağlantıya sahip olan herkes” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Aksi halde dosyanıza erişim sağlayamayız. Dosyayı erişime açtıktan sonra, başvuru sistemine bağlantı linkinizi kopyalamayı ihmal etmeyin.

Yarışma için tarafımıza iletilen kısa filmlerde dil tercihimiz bulunmamaktadır. Ancak Türkçe dışında diyalogların yer aldığı tüm sahnelerde; diyaloğun Türkçe çevirisinin altyazı olarak yer alması gerekmektedir.

Yarışma için tarafımıza iletilen senaryolarda ana dilin Türkçe olması gerekmektedir. Ancak diaspora yaşamına uygun biçimde diyaloglar çift dilli olarak tasarlanabilir. Böyle bir durumda, Türkçe çevirisinin diyaloğun yanında veya altında parantez içerisinde gösterilmesi gerekmektedir.

Yeni medya, geleneksel medyanın kitle iletişim araçları dışında kalan dijital iletişim araçlarını ve dijital iletişim mecralarını kapsayan bir kavramdır. Yeni medyanın kaynağında, internetin gelişimi ve medyanın dijitale taşınması vardır.
“Yeni medya” internet, mobil, vb. ağlar üzerinde oluşturulan web sitesi, haber sitesi, arama motoru, blog, wiki, sosyal medya gibi yeni iletişim araçlarını anlatıyor.

2021 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından Türk dili ve kültürünün sembollerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması dolayısıyla “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Dünya Dili Türkçe” adıyla Türkçe’nin bilinçli ve doğru kullanılmasını teşvik etmeye yönelik etkinlikler yapılması planlanıyor.

Bu kapsamda bu yıl Yeni Medya kategorisinde yalnız “Türkçe” konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar kabul edilecektir.

Örneğin;

  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlara hitap eden bir sosyal medya platformunun/hesabının yürüttüğü bir Türkçe yazma kampanyası, bir etiket çalışması,
  • Diasporada Türkçe konuşmanın önemine ilişkin içerikler,
  • Türkçe ve Türk kültürünün önemine vurgu yapan, yurt dışında yaşayan gençlerimiz arasında anadil kullanımını teşvik eden içerikler…

Evet. Yarışmaya birden fazla kategoride katılım sağlayabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda, her kategori için ayrı başvuru yapmanız gerekmektedir.

Araştırmacı Gazetecilik kategorisinde herhangi bir konu kısıtlaması bulunmamaktadır. Konunun tüm yönleriyle iyi araştırılmış, kamu yararı gözeten, okuyucuları derinlemesine bilgilendiren bir şekilde hazırlanması faydalı olacaktır. Bu yüzden araştırmacı gazetecilik kategorisine başvuracakların konularını özenle, sabırla ve dikkatle ele almaları gerekmektedir.

Maalesef hayır. Yarışma yalnızca yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, çifte vatandaş ve Mavi Kart sahibi kişilerin başvurusuna açıktır.

Başvurular için hiçbir ülke sınırlaması bulunmamaktadır. Türkiye dışında bir ülkede belirli bir süredir ikamet ediyor olduğunuzu belgelemeniz yeterlidir.

Başvuru konusu çalışmanın-YTB Türk Diasporası Medya Ödülleri hariç- daha önce ulusal ya da uluslararası yarışma ya festivale katılmış ve/veya ödül almış olması bu yarışmaya katılmaya engel değildir. Ancak bu katılım, bu şartnamenin 10.maddesinde yer alan ve YTB’ye devredilmesi öngörülen hakların devrine engel teşkil etmemelidir.

Yarışma kapsamında yalnızca Yeni Medya kategorisinde “Türkçe” teması önceliği bulunmaktadır. Diğer kategorilerde dilediğiniz tematik alanda oluşturduğunuz eserleri ilgili şartnamede belirtilen standarda uygun biçimde tarafımıza ulaştırabilirsiniz.

Türkçe temasıyla ilgili detaylara Yeni Medya kategorisi şartnamesinden ulaşabilirsiniz.

Yarışma kapsamında tarafımıza iletmiş olduğunuz eserlerin geçerli olabilmesi için ilgili kategoriye ilişkin şartnamede belirtilen tüm hususların eksiksiz olarak tarafımıza iletilmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte başvuru sırasında herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda, iletisim@turkdiasporasimedyaodulleri.com adresinden bizimle iletişime geçmeyi lütfen ihmal etmeyin. Talebiniz alındıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilmeniz için yardımcı olunacaktır.